Теми статті: батькам, вчителям, директорам, освітнім управлінцям, підручники, учням
11 Січня 2023
4 537
0
Партнерська стаття
Минулого року в пілотних 5 класах НУШ апробували підручники з математики та інформатики, створені на основі закордонних. Вчителі та учні вже оцінили їх та дали позитивні відгуки.
Цього року перелік предметів та аудиторію розширили й адаптували одразу три підручники для 5 та 6 класів. Це математика й “Пізнаємо природу” від Vector.Math&Science – MM Publication Group та інформатика від Binary Logic – MM Publication Group.
Створюючи підручники, автори врахували особливості НУШ: подача матеріалу базується на принципі microlearning (мікронавчання), тобто теми подають невеликими блоками. А за допомогою практичних вправ та компетентнісного підходу підручники готують учнів до реального життя.
У статті “Нової української школи” читайте про таке:
У цих адаптованих виданнях увага зосереджена на реальному житті та практичному підході до викладання. Тобто дітям одразу показують, де вони можуть застосувати набуті знання, розповіла Світлана Радченко, головна редакторка бренду Formula видавництва “Лінгвіст”.
“Своїм учням я завжди говорила: “Не всі ви будете математиками, але всім вам у житті доведеться розв’язувати реальні проблемні ситуації. Ось для чого вам знадобиться математика”, – зазначила Світлана.
Нові підручники для 5 та 6 класів адаптовували, враховуючи реалії та вимоги реформи НУШ.
“Ми орієнтувалися на компетентнісне навчання, підготовку учнів до реального життя. Наші підручники дають учням практичну відповідь на запитання “Навіщо нам це вивчати?” та “Де нам це знадобиться?”, – наголосила головна редакторка.
Подача матеріалу базується на принципі microlearning:
“На жаль, цього року держава поки не мала змоги забезпечити самостійно друкованими підручниками 5 класи НУШ. Наше видавництво надрукувало всі три підручники й охочі могли їх придбати. Пілотні 6 класи ми повністю забезпечуємо електронними підручниками та робочими зошитами”, – розповіла Світлана Радченко.
Багато уваги у видавництві приділяють і загальним особливостям викладання предмета:
“Крім цього, у нашій команді завжди є викладач, що сам безпосередньо пілотує видання з учнями. То ж ми вивчаємо та нейтралізуємо “болі” вчителів при проведенні уроків і докладаємо максимум зусиль, щоб не тільки учням було захопливо вчитися за нашими виданнями, а і вчителям було легко й цікаво проводити уроки”, – наголосила Світлана Радченко.
Завдання сучасних підручників – не просто давати знання, а розвивати мислення, компетентності, що необхідні для успішної реалізації дитини в майбутньому, переконана Тетяна Сторчак, редакторка-методистка інтегрованого курсу “Пізнаємо природу”.
“Завдяки цьому підручнику діти отримують не лише теорію, але й навчаються через дію. Кожна тема підручника містить один або декілька блоків “Нумо досліджувати”, а в кінці кожного розділу дітям пропонують на вибір один із трьох STEM-проєктів.
Учні щоразу працюють як справжні науковці, самостійно чи в команді, ставлять запитання, роблять припущення, проводять дослідження, наприкінці роблять висновки та діляться ними з іншими”, – розповіла Тетяна Сторчак.
Також вона додала, що кардинально змінюється і роль вчителів. Тепер їхнє завдання не просто дати готові знання та перевірити їх, а допомогти дітям самостійно знаходити відповіді на запитання, розвивати в них критичне мислення, креативність, практичні навички.
За словами редакторки-методистки Богдани Калиновської, адаптований підручник “Пізнаємо природу” не переобтяжений теоретичним матеріалом. Дітям не подається готова інформація, замість неї є своєрідна інструкція, як ці знання здобути. Саме тому учні вчаться:
Підручник також допомагає вирішити такі завдання STEM-освіти:
“Досліди підібрані так, що не потребують особливого обладнання, а матеріали можна знайти навіть удома.
Також ми врахували кліпове мислення сучасних школярів, саме тому в підручнику ви не знайдете об’ємних параграфів та шматків тексту, усе подається в коротеньких блоках, що робить читання легким та цікавим, а орієнтування в параграфі зручним”, – розповіла Богдана Калиновська.
За її словами, відмінностей у методиці викладання в підручниках для 5 та 6 класів немає. Щоправда, у 6 класі більший акцент на темах із фізики та хімії.
Особливості дизайну:
Що входить до навчально-методичного комплексу підручника “Пізнаємо природу”:
Сергій Ільїнський, вчитель, який викладає за НМК, вважає, що органічним доповненням до підручника є робочий зошит. Саме в ньому містяться докладні інструкції щодо виконання завдань “Нумо досліджувати” та проєктів. Окрім того, зошит містить елементи інтегративного підходу до навчання та багато компетентнісно орієнтованих завдань:
Як показує досвід, такі завдання особливо приваблюють дітей, додаючи до уроків ігрові та змагальні елементи.
“Головною особливістю та безумовною перевагою адаптованого видання разом із НМК є його варіативність. Це дає змогу вчителю бути конструктором та самостійно моделювати навчальний процес, адаптувати його до викликів сьогодення, налаштовувати під індивідуальні потреби учня чи цілого класу”, – переконаний вчитель Сергій Ільїнський.
При адаптації підручника автори враховували головну мету реформи НУШ – дати учням і ученицям не лише знання, а і вміння їх застосовувати в повсякденному житті, додала Ірина Журба, редакторка-методистка та вчителька математики вищої категорії.
Вона також зауважила, що підручник із математики для 5 класу ще минулого року пройшов успішне пілотування, а цьогоріч був надрукований за підтримки ЮНІСЕФ. Підручник для шестикласників наразі бере участь у пілотуванні в 6 класах НУШ.
“Використовуючи технології мікронавчання на уроках, особливо під час дистанційного навчання, вчителі можуть економити час. Адже матеріал подається блоками. Пояснення нової теми може тривати лише 2–3 хвилин, а закріплення до 5 хвилин. Це дуже зручно, адже в 5–7 класах під час дистанційного навчання онлайн-урок має тривати не більше ніж 20 хвилин”, – зауважила Ірина Журба.
Також вона додала, що завдяки спіральному підходу учні можуть повторювати навчальний матеріал, поглиблювати свої знання та систематизувати їх. Наприклад, тему “Десяткові дроби та дії над ними” за підручником видавництва діти починають вивчати в 5 класі, а потім поглиблюють в 6 класі..
Які особливості дизайну адаптованого підручника:
Усі завдання так чи інакше пов’язані із життям, а при їхньому виконанні діти можуть дізнатися щось нове для себе. Наприклад, в одній із задач учні дізнаються, що Мелітополь називають черешневою столицею України та які вітаміни містить ця ягода.
“Мелітополь – українська черешнева столиця. Ця ягода містить вітаміни А, С, Е, РР. У господарстві у 2021 році зібрали врожай черешні в ящики по 4 кг 800 г у кожний. В авто вміщується 10 ящиків, а в мікроавтобус –100 ящиків. Скільки всього центнерів зібрано ягоди, якщо на продаж відправлено 10 авто та 4 мікроавтобуси?”
Що входить у НМК підручника:
“Сучасний світ уже неможливо уявити без комп’ютерів та життя онлайн.Тому наші учні повинні мати певні навички та компетентності для використання базового програмного забезпечення, застосунків, створення і розповсюдження цифрового контенту, вміти користуватися інтернетом, критично оцінювати отриману інформацію тощо”, – розповіла Олена Вернигора, редакторка-методистка за напрямом інформатика.
Переваги адаптованого підручника з інформатики:
Підручник з інформатики для 5 класу
“Ще однією особливістю є те, що в підручниках містяться альтернативні програмні продукти та середовища, залежно від технічних можливостей шкіл та учнів.
Також підручники надають можливість опанувати необхідні навички цифрової компетентності громадян DigComp 2.1 (The Digital Competence Framework for Citizens), пройти тест “Цифрограм” або Національний тест на цифрову грамотність, що на порталі “Дія”, – додала Олена Вернигора.
У підручниках є певні мікроісторії або підказки, довідки або нагадування про відпочинок. Таке ненав’язливе подання цікавинок привертає увагу учнів. Ще присутній головний герой – робот Робо. Він звертає увагу, радить, нагадує, робить підказки тощо.
“Цей підручник відповідає запиту покоління учнів 5 та 6 класів, їхнім звичкам та системі сприйняття інформації. Суттєвої різниці між підручниками для обох класів немає, адже вони створені за однією модельною програмою. Завдяки цьому учні поступово повторюючи матеріал і водночас щоразу розглядаючи теми на більш високому рівні, покроково опановують необхідні знання та вміння для сучасного світу”, – розповіла Олена Вернигора.
Що входить у НМК підручника:
“Завдяки інтернет-підтримці вчителям не треба додатково розробляти матеріали для учнів, інструкції для виконання робіт, адже все це вже завантажено”, – наголосила Олена Вернигора.
Освітня консультантка Анастасія Жога розповіла, що в якості методичної підтримки Formula надає:
“У наших умовах неможливо навчатися без цифрового інтерактивного контенту. Тому для зручної та ефективної роботи під час дистанційного навчання ми створили інтернет-підтримку, щоб зробити навчання зручним для дітей та зменшити час підготовки до уроку вчителів. Це ресурс, у якому розміщено додаткові практичні роботи з файлами-заготовками, завдання до проєктів, тести та вікторини для самоперевірки”, – розповіла Анастасія.
Formula постійно проводить для вчителів вебінари, марафони та надає індивідуальні консультації. Освітня консультантка Анна Цисаренко ділиться:
“Ми з турботою ставимося до вчителів і робимо все можливе, щоб кожен вчитель та вчителька йшли на роботу із задоволенням і витрачали якомога менше часу на підготовку до уроків завдяки нашій методичній підтримці. Саме тому Formula систематично проводить вебінари, марафони та надає індивідуальні консультації“.
Більше інформації щодо методичних заходів, консультацій, цікавих матеріалів для вчителів від видавництва можна дізнатися на:
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Фото в тексті: видавництво “Formula”
Титульне фото: автор - IgorVetushko, Depositphotos
Обговорення