Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Яка процедура звільнення педагога-колаборанта за наявності вироку суду – роз’яснення освітнього омбудсмена

Учителі-колаборанти, зокрема ті, хто пішов на співпрацю із ворогом добровільно, повинні понести покарання в правовому полі. Їхні дії мають бути доведені й засуджені, щоб вирок суду не було підстав оскаржити в міжнародних інстанціях. В українському законодавстві багато невизначеності щодо цього питання. Безкарність завдасть суттєвої шкоди освіті й державі, проте до кожного випадка колаборації потрібен індивідуальний і ретельний підхід. Необхідно не лише засудити зрадників, але й захистити права громадян, яких примусили до співпраці під загрозою виселення, ув’язнення чи смерті.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розглянув це питання.

“До освітнього омбудсмена надходять звернення щодо педагогів-колаборантів та прохання надати роз’яснення чи консультацію, адже в українському законодавстві є певна невизначеність щодо колаборації освітян. Тому ми спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини  розпочинаємо серію юридичних роз’яснень щодо колаборації педагогічних та науково-педагогічних працівників”, – зазначено в публікації.

– Які обов’язки працівника освіти щодо держави Україна?

Закон України “Про освіту” визначає серед обов’язків педагога

  • виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу,
  • формування в учнів поваги до Конституції і потреби її дотримуватися,
  • розуміння необхідності захисту суверенітету й територіальної цілісності України,
  • виховання нетерпимості до порушення законів.

Стаття 17 Конституції України визначає, що захист суверенітету й територіальної цілісності України є справою всього українського народу, отже, педагоги – як громадяни – зобов’язані захищати суверенітет і територіальну цілісність України.

Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у статті 9 наводить перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Серед них, зокрема, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні й наукові працівники.

Отже, чинне законодавство України від педагога вимагає не лише виконання його обов’язків як громадянина, але й утвердження поваги до закону та суспільних цінностей, формування уявлень про добро, честь, гідність, громадянський обов’язок, сумління, справедливість, патріотизм, у тому числі й особистим прикладом.

– Чому колаборація має бути доведена в суді?

Відповідно до статей 8 та 62 Конституції України, будь-який злочин, зокрема, й колаборація з ворогом, має бути доведений у суді.

У  статтях 111, 111-1 та 111-2  Кримінального кодексу України визначено відповідальність за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, і практично у всіх складах злочину, окрім позбавлення волі, передбачається додаткове покарання – позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на певний строк.

Отже, суд може позбавити освітянина-колаборанта займатися викладацькою, педагогічною діяльністю на певний період.

– Як керівнику ЗО дізнатися про вирок суду щодо педагога-колаборанта?

Згідно зі статтею 7 Закону України “Про доступ до судових рішень” не можуть бути розголошені відомості,  що дають можливість ідентифікувати фізичну особу.

Зараз доступ до судових рішень стосовно державної зради заборонено, це зроблено, щоб запобігти загрозам життю і здоров’ю суддів та учасників судового процесу.

Суд не надсилає копію вироку про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на певний строк роботодавцю засудженої особи.

Суди ухвалюють вироки та визначають покарання, а виконання забезпечують

  • центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації,
  • його територіальні органи управління,
  • уповноважені органи з питань пробації відповідно до кримінально-виконавчого законодавства України.

Кримінально-виконавчий кодекс України містить главу 7, яка закріплює процедуру виконання покарання – позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Виконання такого покарання покладається на уповноважені органи з питань пробації. Саме цей орган має надіслати керівнику копію судового рішення. Він же ставить засуджену особу на облік.

У триденний термін після прибуття засудженого до органу з питань пробації, цей орган надсилає власнику підприємства, на якому працює засуджений, копію судового рішення та повідомлення за певною формою. Якщо засуджений на час поставлення його на облік не працював, але надалі працевлаштувався, уповноважений орган з питань пробації надсилає відповідне повідомлення власнику підприємства.

Тобто самостійно керівник закладу освіти (органу управління освітою) не може офіційно дізнатися про наявність вироку про колаборацію та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, зокрема й педагогічною.

Невирішеним є питання прийняття на роботу працівника, засудженого до позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.  Якщо працівник приховує цей факт і прагне працевлаштуватися знову всупереч обмеженням, то найбільш проблемним моментом стане необізнаність нового роботодавця з вироком суду.

– Як керівникові діяти після отримання копії судового рішення?

Власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган за місцем роботи засудженого зобов’язаний, відповідно до статті 32 Кримінально-виконавчого кодексу України:

  •  не пізніше ніж через три дні після одержання копії судового рішення звільнити засудженого з посади, яку він обіймає, або від того виду професійної діяльності, права на яку його позбавлено;
  • подати для внесення в порядку, встановленому Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомості про відповідну підставу звільнення працівника та інформацію про позбавлення його права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю із зазначенням відповідних підстав і строку;
  • повідомити уповноважений орган з питань пробації про виконання судового рішення;
  • на вимогу уповноваженого органу з питань пробації надавати йому документи, пов’язані з виконанням покарання.

– Які обов’язки засуджених до покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю?

Засуджені до покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю зобов’язані:

  • виконувати судове рішення;
  • надавати на вимогу уповноваженого органу з питань пробації документи, пов’язані з виконанням даного покарання;
  • повідомляти уповноважений орган із питань пробації про місце роботи та проживання чи їхню зміну;
  • з’являтися за викликом до уповноваженого органу з питань пробації.

Засудженому забороняється без погодження з уповноваженим органом із питань пробації виїжджати за межі України.

Ці вимоги зазначені у статті 34 Кримінально-виконавчого кодексу України.

Судове рішення виконують не пізніше ніж у десятиденний строк із дня його надходження до уповноваженого органу з питань пробації. Засуджену особу ставлять на облік.

– Які підстави для розірвання трудового договору з працівником, засудженим за колаборацію?

Коли керівник закладу освіти отримав від уповноваженого органу з питань пробації копію судового рішення, у якому зазначено покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, він зобов’язаний звільнити працівника, тобто розірвати трудовий договір.

У такому разі підставою для припинення трудового договору буде пункт 7 частини 1 статті 36 Кодексу законів про працю України (набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи).

Якщо ж таку особу все ж було прийнято на роботу до закладу освіти, то звільнення має відбутися на підставі статті 7 Кодексу законів про працю України (порушення встановлених правил прийому на роботу).

Працівник зобов’язаний повідомляти орган із питань пробації про місце роботи й проживання чи їхню зміну.

Освітній омбудсмен наголошує, що законодавство в цій сфері недосконале й потребує доопрацювання: “Адже якщо все залишити як є, не змінювати законодавство, ми ризикуємо в закладах освіти, особливо на звільнених територіях, отримати трудові колективи, де поряд із педагогами-героями, які витримали тортури, допити, примуси та інші випробування, будуть працювати й виховувати наших дітей педагоги-колаборанти”.

Читайте також: “СБУ викрила колаборантку – очільницю “міністерства освіти Запорізької області””.

Слава Україні!

Героям слава!

Переможемо!

Зображення: Освітній омбудсмен

Обговорення