Теми статті: вчителям, дистанційна освіта
27 Березня 2020
У вчителів досі лишаються питання, як працювати під час карантину та що їх очікує. Проєкт Прошколу зібрав поради та коментарі від юристів про те, що варто знати про карантин.
Карантин через пандемію коронавірусу відрізняється від типових сезонних карантинів тим, що він має загальнодержавний характер і стосується всіх шкіл України. Є наказ МОН №406 від 16 березня, який говорить про гнучкий (дистанційний) режим роботи для всіх працівників.
Але варто пам’ятати, що навчальні заклади підпорядковуються безпосередньо місцевим органам управління, і саме вони мають видати свої накази, щоб змінити розклад роботи школи. Також листи МОН мають виключно рекомендаційний характер, а значить – те, як ці рекомендації будуть виконувати, залежить виключно від рішення директора та його наказів (хоча не варто забувати, що директор не може діяти поза межами чинного законодавства).
Карантин не може стати причиною невиплат. Є Трудовий кодекс, і статтея 113 КзПП звучить так: “Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу)”.
Це означає, що навіть якщо ви не можете виконувати свою роботу під час карантину за рішенням директора, ви однаково отримаєте 2/3 своєї платні. Це корисно знати тим працівникам школи, які обіймають непедагогічні посади, наприклад.
Окрім того, МОН чітко наголошує, що школи мають виплачувати вчителям не менше середньої заробітної плати під час карантину.
Аналогічно до педагогів, які мають повну ставку та працюють у школі за основним місцем роботи, сумісники так само отримують платню під час карантину. Згідно з тарифікацією та кількістю своїх годин. Про те, як нараховують зарплату таким учителям, ідеться в Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом МОН № 102 (пункт 68):
“Оплата праці вчителів та інших педагогічних працівників, які працюють у двох і більше загальноосвітніх чи інших навчальних закладах, здійснюється виключно за тарифікацією, що відбувається у кожному з них з затвердженням відповідному вчителеві обсягу тижневого навантаження та інших виконуваних ним видів педагогічної роботи”.
Топ-питанням від учителів стали примусові відпустки. І міністерство, і юристи наголошують, що відправляти вчителів у примусові відпустки незаконно. Пам’ятайте, що відпустка – це не обов’язок, а право. Тим паче, школа має затверджений графік відпусток, згідно з яким усі працівники відпочивають. Тому ані власним коштом, ані за кошт школи витрачати свої дні відпустки вам не потрібно. Якщо на вас тиснуть, ви маєте право звернутися до відділу освіти та написати скаргу. Або звернутися до освітнього омбудсмена.
Як ми вже наголошували, листи МОН мають рекомендаційний характер. Тому, керівник школи має повноваження, аби ухвалювати рішення – чи ходити працівникам до школи, чи працювати віддалено. Що ж необхідно зробити директору, аби перевести вчителів на дистанційний режим роботи? Достатньо видати відповідний наказ. Окрім того, в ситуації карантину всі зміни у школі мають підтверджуватися наказами.
ВАЖЛИВО: на жаль, немає жодних винятків ані за віком, ані за пільгами, аби вимагати переведення на дистанційну роботу. Це рішення лишається за керівником школи.
За те, як провадиться робота у школі під час карантину, відповідає директор. Він контролює і дистанційне навчання та визначає відповідальних працівників за цей процес. Але як саме ви будете складати звіти, ви можете вирішувати на рівні школи. Уроки, які проводить учитель, мають заносити до класного журналу. Але під час карантину ведення класних журналів дозволяють відтермінувати. Можна створити електронні таблиці, наприклад, та пізніше занести всі дані до журналу. Ось тут роз’яснення МОН.
Оскільки Закон “Про повну загальну середню освіту” дає більшу автономію вчителю, він має право вирішувати, якими інструментами користуватися під час дистанційного навчання. Якими будуть заняття – чи це скайп-дзвінки, чи вебінари, чи тести на онлайн-платформах або перевірка домашніх завдань за допомогою електронної пошти, – лишається на розсуд учителя.
Директор лише контролює, аби учні мали доступ до повноцінного навчання під час карантину.
Якщо у вас будуть виникати питання щодо карантину та ситуацій у школах, пишіть на безкоштовну консультацію вчителів Прошколу.
Юлія Бровінська, засновниця проєкту безкоштовної онлайн-консультації вчителів Прошколу
Фото: автор – geralt, Pixabay
Обговорення