Напишіть нам

Всі проєкти

Всі теми

Лесятест: 15 запитань на те, як добре ви знаєте Лесю Українку

Леся Українка мала добре почуття гумору, про себе завжди говорила скромно, вміла планувати свій час і завжди була у формі. Втім, чи знаєте ви, в якому віці Леся Українка навчилася писати? Скільки іноземних мов знала? Як віддячувала родині за те, що про неї піклуються? Чи були в неї діти? В якому віці Лариса отримала свій перший заробіток? Яку статуру мала? Й чому похоронна процесія на її поховання йшла мовчки?

Перевірте, чи багато ви та ваші учні знаєте про життя Лесі Українки. “Нова українська школа” зібрала 15 фактів про неї у тест, який допоможе зацікавити постаттю Лариси Косач.

Більше читайте за посиланням (тільки, будь ласка, після проходження тесту).

Пишуть, що Леся Українка почала писати драматичні твори в 5-річному віці. А в 9 написала свій перший вірш. Це правда?

Правильно! Неправильно

Правда така: Леся Українка в 5 років навчилася писати взагалі, у 9 – написала перший вірш. Тоді як першу драму – у 25.

Леся Українка навчалася на дистанційці?

Правильно! Неправильно

Домашню початкову освіту здобували всі діти в родині Косачів. Це була принципова позиція мами, Олени Пчілки. Вона навчала дітей сама й запрошувала приватних учителів, бо не хотіла віддавати їх до російськомовної школи в Російській імперії, де мешкала сім’я. Лариса Косач навчалася зі старшим на 2 роки братом Михайлом. Хлопчик пішов до гімназії у 5 клас. А в Лесі виникли проблеми зі здоров’ям, тому її залишили вдома “на певний час”. Але сталося так, що вона ніколи в жодному навчальному закладі не навчалася.

Скільки іноземних мов знала Леся Українка?

Правильно! Неправильно

Протягом життя Леся Українка оволоділа в різній мірі 11 іноземними мовами: латина, грецька, німецька, французька, італійська, англійська, польська, болгарська, грузинська, іспанська, шведська, а також українська й російська. Коли ж почала займатися творчою діяльністю, то наголошувала, що прозові твори в перекладах можна читати, а віршовані важливо читати мовою оригіналу. Адже в перекладі втрачається мелодика вірша і його смислове наповнення.

Де були надруковані перші збірки Лесі Українки й коли вона їх побачила?

Правильно! Неправильно

Перші збірки надруковані у Львові, тобто за кордоном. Адже тоді Львів належав до Австро-Угорщини. В Російській імперії було неможливо надрукувати твори українською. Тож свої збірки Леся Українка змогла побачити лише за рік. Їх збирали з окремих сторінок, які надсилали в різних конвертах або перевозили в таємних кишенях чи валізах із подвійним дном.

Як Леся Українка віддячувала родині за те, що про неї піклуються?

Правильно! Неправильно

Леся Українка була дуже відповідальна й розуміла, як багато коштів витрачає на неї родина і як усі піклуються про неї. Тому віддячувала, навчаючи братів і сестер різних наук, аби батькам не треба було платити приватним учителям. Окрім Лесі, у Косачів було 5 дітей, менших від Лесі – четверо. До точних наук у неї схильності не було, а в гуманітарній сфері вона розкошувала.

Що ще любила робити Леся Українка, окрім як писати твори й вірші?

Правильно! Неправильно

Леся Українка чудово грала на фортепіано і вчила цьому молодших сестер. Адже в той час усі панянки мали опанувати який-небудь музичний інструмент. Згодом її сестра Оксана навчалася в консерваторії (м. Льєж, Бельгія), а подруга Наталка Вишенська-Гроздова – у Київському музичному училищі. Вони були дуже вдячні Лесі за уроки музики.

В Лесі Українки були діти?

Правильно! Неправильно

Вона дуже любила дітей, але через хворобу не зважувалася мати своїх, аби не передати в спадок тяжку недугу. З листів письменниці розуміємо, що вона з теплом ставилася до свого племінника Михайлика Кривинюка, сина сестри Ольги, і саме для нього вишила сорочечку, що досі зберігається в однойменному музеї. Лариса казала, що подарунок, зроблений власноруч, – найцінніший, бо зберігає частинку душі.

Окрім всього, Леся Українка дуже любила вишивати й робити подарунки власноруч. Які важливі речі вона вишила?

Правильно! Неправильно

Леся Українка з дитячих років мала мрію – вишити батькові сорочку. На один із днів народження їй подарували нитки й гольничка, і в 9 років вона здійснила свою мрію. Також вона з подругою Маргаритою Комаровою вишили рушник на могилу Тараса Шевченка. Він зберігається в Національному музеї Шевченка. Є й фото, на якому вишивальниці тримають на колінах цей рушник, а поруч із ними стоїть Михайло Косач.

В якому віці Лариса отримала свій перший заробіток?

Правильно! Неправильно

Перший заробіток Леся Українка отримала, коли їй було 29. Вона почала друкувати свої літературознавчі огляди про новітні на той час процеси у світовій літературі в петербурзькому журналі “Жизнь”. Звичайно, російською мовою. Мала мету ознайомити сучасників із процесами, що відбувалися у світі літератури, а також відчути, хоч якоюсь мірою, свою фінансову незалежність.

Чому псевдонім “Леся Українка” був таким визначним і важливим для Лариси Косач?

Правильно! Неправильно

На той час псевдонім був дуже промовистим, бо містив назву країни, звідки походить письменник. Такий різновид псевдоніму називається “геонім”. Але самостійної країни України тоді не існувало, її територію називали Малоросією. Обираючи такий псевдонім, юна письменниця зробила свідомий вибір служити Україні й розвитку її культури.

Як думаєте, Леся Українка була оптимісткою?

Правильно! Неправильно

У листі до Ольги Кобилянської Леся Українка писала, що в житті вона більша оптимістка, ніж у літературі. І часто говорила про те, що їй краще пишеться, “коли на душі йде дощ”. А потім зауважувала: “Але він же не щодня йде”. Дослідниця Лариса Мірошниченко свого часу аналізувала рукописи Лесі Українки і простежила, як письменниця працювала над тим, аби зробити твір більш оптимістичним. Вона підбирала необхідні слова, заміняла вислови, видаляла строфи.

Як вважаєте, Леся Українка любила свого чоловіка Климентія Квітку?

Правильно! Неправильно

Климент Квітка був останньою надією Лесі бути щасливою. І саме тому вона з ним поєднала своє життя. Спочатку бачила тільки те, що він її обожнює. З часом у листі Ользі Кобилянській зізналася, що не може без нього жити. Климент Квітка був однодумцем Лесі Українки. Вони обоє любили музику. Він, як і Леся, мріяв бути професійним піаністом. Окрім усього, вони обоє захоплювалися фольклором.

Який вигляд мала Леся Українка?

Правильно! Неправильно

Сучасники писали, що Леся здавалася високою завдяки довгим сукням. Насправді вона була середнього зросту, завжди худа. За кілька місяців до смерті з санаторію в Єгипті писала, що важить 47 кг. Завжди була засмагла. Тоді вже була методика так званого світлолікування. Мовляв, під впливом ультрафіолету руйнуються бактерії туберкульозу. Через те Леся завжди засмагала на сонці й у селі Колодяжному на веранді мала солярій із піском на даху.

Чому Лесю Українку ховали в повній тиші?

Правильно! Неправильно

Лесю Українку ховали в повній тиші: жодних промов, слів пошани, поваги, вдячності. Це – через поліційну заборону. Перед тим, як у 1912 році помер Микола Лисенко, у Києві були маніфестації. Після цього заборонили проголошувати промови, співати, навіть “Вічная пам’ять”, нести квіти. Тому, коли рухалася жалібна процесія, були вози, на які люди мали поскладати квіти, щоби не нести в руках.

Чи знаєте, хто заносив труну на Байкове кладовище?

Правильно! Неправильно

Труну на Байкове кладовище заносили на своїх плечах жінки. Це зафіксовано на фото. Є дослідження науковців про давню традицію українського народу, що жінок, особливо найбільш видатних, на своїх плечах в останню путь проводжають жінки. Знаємо навіть імена перших жінок на фото: поетеса Олена Журлива й перша виконавиця ролі Мавки Наталка Дорошенко.

Лесятест
Що ж...
Дуже радимо прочитати нашу статтю про Лесю Українку. Там справді цікаво 🙂
Не зле
Але після прочитання нашої статті (посилання в описі до тесту) ви зможете отримати ще кращий результат!
Майже знавець / знавчиня
Зразу видно, що ви захоплюєтеся літературою.
Рівень учителя літератури
Будемо дуже здивовані, якщо ви справді не вчитель/-ка літератури 🙂

Проходьте також:

Марія Марковська, “Нова українська школа”

Титульна ілюстрація: nus.org.ua

Матеріали за темою

Обговорення