Теми статті: батькам, вчителям, директорам, література, тести, учням
20 Березня 2024
26 359
0
“Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі”, – пише українська поетеса Ліна Костенко. Не можемо з нею не погодитися, адже поезія надихає, єднає, розчулює, веселить, дає надію та підтримує в складні часи.
До Всесвітнього дня поезії, який щорічно відзначають 21 березня, пропонуємо пригадати відомі вірші українських поетів та поеток і перевірити свої знання за нашим тестом.
Автором цих рядків є Володимир Сосюра, який, як і чимало інших українських письменників, зазнавав утисків та цензури з боку радянської влади. У 1951-му радянська газета «Правда» засудила вірш Сосюри «Любіть Україну!». Деякий час його взагалі ніде не друкували.
Так називають Василя Стуса – поета, перекладача й правозахисника. А все тому, що він гостро відчував фальш, брехню, чужий біль і не міг замовчувати правду.
Вірш «Різдво» написав Богдан-Ігор Антонич. Більше про митця, а також про те, як провести цікавий урок про українського поета і здійснити аналіз вірша «Різдво», читайте в нашій рубриці «Матеріали для уроків».
Це українська поетеса, письменниця та громадська діячка Ліна Костенко. Вона відмовилася від деяких нагород, бо «не носить політичної біжутерії», не терпить мовчання, фальші, завжди говорить лише правду, безкомпромісна, «по-письменницьки усамітнена» та віддана своїм ідеям.
У поезії «Скрізь плач, і стогін, і ридання…» Леся Українка переконує, що марно нарікати на долю. Від самих сліз кайдани лише заржавіють, а «самі ж ніколи не спадуть».
Це уривок із роману у віршах «Берестечко» Ліни Костенко. Центральний персонаж твору, Богдан Хмельницький, осмислює причини поразки в битві під Берестечком (1651) і доходить висновку: життя занадто коротке, щоб зазнавати поразок. Попри все необхідно боротися далі.
Це слова з вірша «Соntra spem spero!», що в перекладі з латинської означає «Без надії сподіваюсь».
Автор цих рядків – Іван Франко, який написав орієнтовно 6 000 творів. Якщо порахувати, то за 40 років активної творчої діяльності з-під пера письменника новий твір виходив кожні 2 дні. Франко писав вірші, малу прозу (оповідання, новели), романи, наукові роботи тощо.
Це поет-футурист Михайль Семенко. Урок про нього ви можете знайти в нашій рубриці «Матеріали для уроків».
Це рядки з вірша «Вишиванка» українського поета, прозаїка та культуролога Юрія Іздрика.
Це рядки з поезії Сергія Жадана, українського письменника, перекладача, громадського діяча, фронтмена гурту «Жадан і Собаки».
Так називають Юрія Андруховича. Більше про його постать, мистецьку провокацію, поетичне угрупування «Бу-Ба-Бу» слухайте в подкасті «Вчися вухами» – «“Священна корова” української літератури Юрій Андрухович. “Пісня мандрівного спудея”».
Це вірш поета Павла Вишебаби, який до війни був громадським активістом, співзасновником ГО «Єдина планета», а нині боронить країну на фронті. З творчістю інших військових поетів та поеток знайомить сайт «Читомо».
Це вірш молодого поета Артура Дроня зі збірки «Тут були ми». Її він присвятив загиблому побратиму.
Читайте поезію і надихайтеся!
Більше про деяких українських поетів та поеток читайте в наших матеріалах:
Ще більше готових уроків про українських письменників та письменниць шукайте у нашій рубриці “Матеріали для уроків“.
Тест створено з використанням матеріалів “Нової української школи”, “Укрліб”, “Суспільного”, 24 каналу
Ірина Троян, “Нова українська школа”
Титульне зображення: chytomo.com
Обговорення