Теми статті: батькам, вчителям, російська агресія, учням
3 Січня 2023
“Сьогодні думала про свій стан і аналізувала стан тих, з ким у контакті, – провела невелике опитування”, – пише Світлана Ройз, розмірковуючи про те, як допомогти собі після масштабних повітряних тривог, вибухів, жахливих новин.
На її думку, якщо з емоційним станом ми вольовими зусиллями даємо раду, то про тіло незаслужено забуваємо – а воно потребує особливої уваги в цей непростий час.
Висновки після останніх нічних атак такі:
1. Емоційно ми, дорослі, наче, тримаємося (чи можемо відчувати деяку відчуженість, замороженість), а ось тіло потребує особливої уваги. Людина може відчувати сонливість, головний біль, напруження в ЖКТ. Тілу потрібна допомога.
Як допомогти собі: багато ходити пішки, за будь-якої можливості дозволяти собі лежати, пити воду, простукувати тіло, розминати м’язи.
Сьогодні знову спостерігала, що у мене (і в тих, кого питала) зціплені щелепи та підняті плечі. Прямо зараз: спробуйте зробити вдих і на видиху опустіть плечі. Може з’являтися біль у м’язах (можливо, лікар порадить приймати Magne B6).
Ми не встигаємо відновлюватися. Ворог намагається виснажувати нас безсонням. І саме можливість поспати-відпочити вдень, хоч трішки, буде рятівною.
2. Діти можуть бути збудженими, дратівливими. Сьогодні багато батьків дітей різного віку розповідали про істерики “на порожньому місці”.
Діти навіть говорять гучніше, ніж в інші дні, – можуть бути балакучішими чи, навпаки, дуже втомленими й мовчазними. У дітей вища чутливість до доторків, до болю, вони забувають ходити до туалету – це теж реакція на стрес, який ми зараз проживаємо.
Як допомогти дитині:
3. Сьогодні складніше сфокусуватися. Усі, хто зміг працювати в робочий день під час обстрілу, – генії стресостійкості, але потрібно дати собі змогу відпочити. Гальмувати в такій ситуації – нормально: я, наприклад, сьогодні на соусі прочитала “сильний шлунок” замість “сливовий цілунок”. Рівень концентрації уваги – “рибка Дорі”. Відволікатися, не утримувати увагу, по кілька разів читати та переписувати те, що готували, забувати про плани та зустрічі, – нормально в нашій ситуації. Було б добре записати плани на завтра, прописати докладніше те, що важливо тримати в фокусі.
4. На підтримання стосунків, близькості потрібні сили. З одного боку, зараз нам ще більше потрібні приязні взаємини, з другого – навіть на спілкування в соцмережах сьогодні сил може не вистачити.
Якщо ви змогли дочитати стільки слів до кінця, похваліть себе за це.
Світлана Ройз, дитяча й сімейна психологиня
Титульне фото: spyrakot, Depositphotos
Обговорення