4 386
0
Венеціанська комісія ухвалила рішення стосовно нового закону “Про освіту”, де рекомендуватиме Україні подовжити перехідний період впровадження мовної статті.
Фінальне засідання ВК відбулося в п’ятницю, 8 грудня, а офіційно висновки опублікують на сайті комісії приблизно 11 грудня, передає прес-служба МОН.
Одна з головних рекомендацій Україні – дати більше часу на перехідний період для впровадження статті 7.
“Так, наразі закон “Про освіту” вказує, що повноцінно в силу мовна стаття має вступити в 2020 році. Міністерство освіти і науки України погоджується, що з педагогічного погляду продовження перехідного періоду є обґрунтованим і повністю підтримає цю рекомендацію. Комісія також підкреслила, що Україна має максимально широко використати можливості пункту 4 статті 7, що МОН і планує зробити”, – наголосили у міністерстві.
Загалом МОН вважає висновки щодо мовної статті конструктивними та збалансованими, тому готове до деталізації статті в законі “Про загальну середню освіту”. Для цього міністерство планує працювати спільно з національними громадами, зокрема, над подальшою розробкою різних підходів до навчання меншин з урахуванням їхніх освітніх потреб.
“Основна ціль – забезпечити достатній рівень володіння як державною, так і рідною мовами”, – запевнили у відомстві.
“Ми також вдячні, що Комісія прийняла аргументацію української сторони щодо закидів, ніби мовна стаття закону “Про освіту” звужує права представників національних меншин. Зокрема, ВК підкреслила, що питання змісту і обсягу прав відносяться виключно до компетенції Конституційного Суду України. Низка питань застосування мов має вирішуватись спеціальними законами. А отже, звинувачення Угорщини не підтримані”, – підкреслили в міністерстві.
[Невдовзі після публікації матеріал зник зі сайту МОН. Згодом з’явився новий варіант, де вже немає абзацу, в якому прямо згадуються звинувачення Угорщини, а натомість є ось цей: “Україна готова й надалі співпрацювати з відповідними експертними органами Ради Європи задля розвитку законодавчої бази в сфері забезпечення прав національних меншин. Крім того, Україна закликає партнерів-сусідів до конструктивного діалогу“]
Нагадаємо, 28 вересня Міністерство закордонних справ України спрямувало закон “Про освіту” на експертизу до Венеціанської комісії. А 12 жовтня ПАРЄ ухвалила в своїй резолюції майже всі поправки угорців та румунів.
Також у Міносвіти розробили проект базового навчального плану, в якому прописали кількість годин для вивчення мов національних меншин у початкових класах. Міносвіти планує поступово збільшувати відсоток викладання українською в школах національних меншин так, щоб у старших класах 60% предметів викладали державною мовою.
Також Україна домовилась з Польщею та Болгарією щодо імплементації мовної статті.
Окрім того, у МОН розповіли про різні моделі впровадження мовної статті для різних національних меншин.
Повний текст статті є тут.
Фото: pexels.com
Обговорення