Теми статті: ПрямуємоРазом, учням
21 Грудня 2018
Про досвід навчання в закордонному виші за програмою Еразмус+
Умовно поділимо людей на два типи:
Перший:
“…я не маю грошей, щоб вчитися за кордоном, але завжди хотів”
“…я не зможу поїхати навчатися в іншу країну через те, що в мене погана англійська, і я взагалі не впевнений, чи це вдасться”
“…мене не відпустять з університету, а якщо й відпустять, то як я наздожену пропущений матеріал?”
Другий:
“…а якщо спробувати?”
“…це вже хтось робив? Що якщо я попрошу інших поділитися досвідом поїздки за програмою обміну?”
“…навіть якщо в мене не вийде, я знаю, що зробив усе від мене залежне”.
Кого з цих двох ймовірніше відберуть на програму обміну?
Відповідь для себе може дати кожен. Я ж хочу розповісти про мій досвід участі у програмі обміну студентів Erasmus+ та навчання впродовж одного семестру (січень-травень 2018 року) в університеті Турку (Фінляндія).
Розглядатиму тільки програму академічної мобільності, яка дозволяє студентам вишів навчатися (зазвичай один семестр) у закордонному навчальному закладі.
Отже, який шлях варто пройти від відкриття сайту університету до приїзду з-за кордону з великою кількістю досвіду, вражень та мотивації?
Як знайти можливості:
1. Міжнародний відділ твого університету або координатор міжнародних обмінів на факультеті. У моєму навчальному закладі (ЛНУ ім. І. Франка) чудово функціонує група у Facebook, де постійно публікуються можливості для студентів, аспірантів та викладачів. У разі відсутності такої інформації шукай такий відділ у себе в університеті та розпитуй там.
2. Колишні учасники візитів. Чудове джерело лайф-хаків щодо того, що робити до, під час та по завершенні обміну. Особливо щодо того, що потрібно зробити, щоб пройти відбір – на що звертати увагу в резюме, як написати мотиваційний лист тощо.
Після повернення з програми в університеті просили написати гайд для майбутніх учасників обміну. Чемно запитай у людей, які брали участь у подібних програмах, та отримай “скарбничку напрацювань” щодо транспорту, харчування, проживання та інших важливих речей.
3. Активні друзі. Це, власне, мій метод. Подруга, яка пройшла на Еразмус+ просто написала мені. Після цього я почав цікавий процес: складати резюме, писати мотиваційний лист, виписувати свої оцінки за попередній семестр та збирати інші потрібні для подачі документи.
Виникає логічне запитання: якщо таких друзів немає, що робити?
Я раджу ходити на зустрічі про такі заходи – нетворкінг завжди допомагає. Ба більше, це допомагає не тільки з пошуком міжнародних можливостей, але й у інших сферах життя.
Окрім цього, молодіжні організації – це джерелго неймовірно відкритих та вмотивованих людей, які завжди знають про різні можливості. У моєму випадку три роки роботи у Всеукраїнській молодіжній організації ФРІ дали змогу дізнатися про різноманітні можливості як в Україні, так і за її межами, а також мати змогу волонтерити і представляти організацію на міжнародних проектах.
4. Наявність “почемучки” всередині себе. Згадай дитину всередині себе та став більше запитань. Давай світу знати про те, що тебе хвилює, і він допоможе знайти бажану відповідь.
Як обрати університет?
1. Визначся, в якій сфері ти хочеш розвиватися. У мене було чітке бачення, чим мені буде корисною Фінляндія та що я можу отримати від навчання за кордоном. Власне, коли є ціль – з’являються можливості її досягнення.
2. Подивися на наявні партнерства в університеті. Як я вже згадував вище – міжнародний відділ або координатор тобі в допомогу.
3. В ідеалі знайти предмети, які ти будеш вивчати в наступному семестрі, щоб по поверненні в Україну не складати сесію в “home university”. Це дозволить тобі перенести оцінки й бути щасливим від здобуття міжнародного досвіду, знань, великої кількості подорожей та друзів у різних куточках світу.
Що потрібно для того, щоб пройти відбір?
1. Бажання. Буде бажання – буде результат. Мене просто “заряджали” люди з України, з якими я мав змогу навчатися за кордоном. Наявність великої кількості мотивації та амбіцій просто надихають тебе “to dream big” та отримувати задоволення від комунікації.
2. Вмій боротися зі своїми страхами. Всі ми боїмося – нова країна, незрозумілі люди, постійні розмови іноземною… Але, якщо ти готовий сказати “пака-пака” своїм тривогам та побоюванням, то отримаєш корисні та практичні знання, класних друзів, можливість подорожувати і незабутні враження про один з найкращих періодів твого життя.
3. Англійська. Пам’ятаєш фразу на початку статті про поганий рівень англійської? А я пам’ятаю свого дуже натхненного друга, рівень англійської якого не дозволяв їздити на закордонні проекти. Навички комунікації та наявність людей в його оточенні з хорошим рівнем англійської допомагали набиратися досвіду в сонячних країнах та практикувати іноземну.
Але ми говоримо про навчання в іншій країні – і це складніше. Як мінімум, ти маєш володіти англійською на середньому рівні. Так буде простіше інтегруватися в середовище іноземців та успішно виконувати завдання.
4. Попередній досвід. Це може бути будь-що – співи, танці, громадська діяльність, спорт – головне, щоб ти міг позиціонувати себе як людину, яка вміє боротися з труднощами. Я зрозумів це, коли стикався з викликами під час навчання – усвідомлення того, що я неодноразово мав складнощі в житті, допомагає долати перешкоди простіше та не впадати у відчай.
5. Мотивація – те, що надихає тебе поїхати. Можливо, ти хочеш зробити зміни у підході до вивчення англійської мови або розробити крутий додаток і позиціонувати свою країну як передову в сфері ІТ. Це дуже індивідуально. Головне – вір та покажи своєму університету, чому цей досвід буде корисним для тебе, і як навчання в іншій країні дозволить зробити внесок у розвиток твого факультету / університету / міста / держави.
6. Терпіння та позитивний підхід. Моменти, коли мені потрібно було бігати з факультету в головний корпус для підписання індивідуального графіку навчання та інших документів по кілька разів на день, були важкими. Тому терпіння, усвідомлення важливості таких дій для отримання крутого досвіду та усмішка на обличчі – дуже допомагають!
Що робити за кордоном?
Я просто отримував задоволення від тієї кількості часу, яка в мене з’явилася. Під час вступу на 5-й курс я працював у американській компанії з 16-ї до 1-ї ночі, а зранку ходив до університету. У такі моменти розумієш, що ти ще хочеш побути студентом.
Я раджу знайти людей, які мають такі ж цінності та погляди на життя, і займатися тим, що тобі подобається. У мене, окрім навчання, від якого я отримував неймовірне задоволення, щотижня було кілька тренувань з йоги, візити у фінську сауну, катання на велосипеді та спілкування з іноземцями.
Також, якщо ти читав книгу з фінансового менеджменту або вмієш розпоряджатися своїми коштами – відкладай гроші на подорожі. У мене кожного місяця були поїздки в інші країни. Це дозволило розбавити життя у Фінляндії та отримати нові враження від перебування за кордоном.
Ставлячи пріоритети та балансуючи між навчанням і студентським життям, отримуєш незабутні емоції, які закарбовуються в пам’ять на все життя. Тому, dream big, став цілі та не бійся пробувати.
Пам’ятай, що навіть якщо в тебе не вийде, ти знатимеш, що доклав достатньо зусиль, щоб реалізувати задумане. А чим більше ти пробуєш, тим більші твої шанси на здійснення задуманого!
Олег Чупринський, шукач пригод та можливостей ([email protected])
Титульне фото: автор – monkeybusiness, Depositphotots
Обговорення